Porovnání eFoil a Jetboard
Elektrické surfové prkno – poradce pro nákup
Elektrické surfové prkno

 

Motorizované surfové prkna

Motorizovaná surfová prkna mají skutečně dlouhou historii, která sahá až do 30. let 20. století.

Mnoho talentovaných lidí se pokoušelo najít alternativu pro případy, kdy nebyly vlnky ani vítr na surfování. Zde je krátký přehled:

  • 1935 – Surfscooter z Austrálie
  • 1938 – Scimboat z Pensylvánie, USA
  • 1948 – Motorboard (na obrázku níže)
  • 1960 – Hobie, USA
  • 1965 – Jet-Surfboard od Bloomingdales, USA
  • 1965 – Surfjet, USA
  • 1973 – Skidaddle, USA
  • 1980 – Aquajet, USA
  • 1992 – Powerski Jetboard, USA

 

Elektro Surfbrett
Elektrické surfové prkno - Motorboard z roku 1948

 

Průlom

První společností, která úspěšně uvedla na trh motorizované surfové prkna, byla Jetsurf z České republiky. V roce 1994 začali vyvíjet výkonné a lehké spalovací motory pro závodní sporty a dodnes jsou lídrem v oblasti benzínových surfových prken a pořádají Jetsurf World Cup.

Elektrické surfové prkno

První elektrické surfové prkna byly Onean, Lampuga , Radinn a Waterwolf. Onean pravděpodobně prodal nejvíce elektrických surfových prken v raných dobách jetboardů. Bohužel mnoho výrobců elektrických surfových prken již na trhu není.

 

 

Surfové prkno s motorem – co to je?

Základně se rozlišují tři varianty elektrických surfových prken s motorem.

  1. eFoil – přímo do eFoil Shopu
  2. Jetboard – přímo do Jetboard Shopu
  3. E-SUP / SUP Motor – přímo do E-SUP Shopu

eFoil – také nazývané elektrické hydrofoil surfové prkno – je e-surfové prkno, které vznášejí se nad vodou. Jetboard se naopak pohybuje po vodní hladině. E-SUP je stand up paddle board s elektromotorem. Takový elektrický SUP dosahuje rychlosti pouze 5 až 10 km/h. Jet surfboard je tedy mnohem rychlejší.

Zde najdete video elektrického surfového prkna z kanálu E-SURFER na YouTube:

 

Video: Surfové prkno s motorem - Elektrické surfové prkno

 

Jetboard nebo eFoil?

Zda si koupit jetboard nebo eFoil, záleží na osobních preferencích a také na vodní oblasti, kde budete sportovat. Rychlá a divoká jízda nebo elegantní zatáčky jsou nakonec otázkou vkusu.

Otázka „jetboard nebo eFoil“ se trochu podobá diskusi o tom, zda je lepší lyžovat nebo snowboardovat, protože podstatná část rozhodnutí závisí čistě na osobním vkusu. Někteří chtějí na jet surfboardu cítit vodní tříšť a zažít vysoké rychlosti, zatímco jiní chtějí na eFoil elegantně klouzat po vodě. Existují však i technické a právní důvody, které mohou mít na rozhodnutí vliv.

Jetboard nebo eFoil: faktor zábavy

Faktor zábavy je u jetboardu i eFoilu podobný, ale přesto odlišný. Jízda na elektrickém hydrofoilu se často přirovnává k snowboardingu v prašanu. Plynulé pohyby se skutečně velmi podobají snowboardingu v hlubokém sněhu. Dokonce bych řekl, že se to více podobá surfování než jízdě na jetboardu. Říkám to proto, že foilboard se dá podobně snadno (nebo dokonce citlivěji) řídit přesunem váhy. Jetboard naopak díky pohonu na konci prkna nemá stejnou obratnost. Proto jsou sportovnější prkna vybavena také nožními smyčkami a činkami, které usnadňují zatáčení.

Pokud jde o rychlost, jasně vede jetboard. Kdo má rád vysoké rychlosti až 60 km/h a chce se naklánět do ostrých zatáček, měl by zvážit jetboard. eFoily sice s rychlostí až 45 km/h nejsou pomalé, ale ideální cestovní rychlost je vlastně 25–30 km/h. Na snowboardu byste také nutně nesjížděli sjezdovku, ale na lyžích ano. Navíc pád při rychlosti 45 km/h na eFoilboardu by byl kvůli výšce nad vodní hladinou mnohem nebezpečnější a bolestivější než při rychlosti 60 km/h na vodní hladině.

 

Jetboard-oder-eFoil
eFoil nebo Jetboard? Elektrické surfové prkno

 

Pokud někdo chce závodit, je volba mezi jetboardem a eFoilem poměrně jednoduchá: eJetboard. To však neznamená, že eFoil je nudný. I zde se jezdci neustále zlepšují. První pokusy o backflipy a otočky o 360 stupňů již lze vidět na videích.

Jetboard nebo eFoil – technické rozdíly

Největším technickým rozdílem mezi jetboardem a eFoilem – kromě toho, že jeden board jezdí po vodní hladině, zatímco druhý nad ní –je dojezd. U jetboardu je dojezd / čistá doba jízdy kolem 30 minut. Nebo méně.

eFoily vydrží až 90 minut a se speciálními křídly dokonce dvě hodiny. To má dva důvody: Za prvé, tryskový pohon je méně účinný než pohon vrtulí, který se používá u elektrických hydrofoilů. Za druhé, odpor vody a energie potřebná k vytlačení vody je u jetboardu mnohonásobně vyšší. Jakmile se e-Foil odlepí od vody, spotřeba energie klesne až o 70 %.

Díky tomu baterie E-Hydrofoil nejen vydrží déle, ale jsou také menší a lehčí. A většinou se také rychleji nabíjejí. Obecně váží eFoil včetně baterie přibližně 30 kg, zatímco jetboard může vážit i 50 kg nebo více. Pro jetboard je prostě potřeba více výkonu. Zatímco eFoil zvládne již s 5 kW jezdce o hmotnosti přes 100 kg, jetboard by k tomu potřeboval minimálně 10 kW.

Území

Právní aspekty mohou samozřejmě ovlivnit výběr elektrického surfového prkna, zda si koupit jetboard nebo eFoil. Na některých jezerech byste s jetboardy měli spíše problémy s úřady. Jiná situace je na moři. Zde neexistují téměř žádná omezení pro eJetboardy.

Existují však také regionální překážky pro elektrické hydrofoily. Například mělká voda nebo písčiny. Pro jízdu na eFoil by měla být voda hluboká minimálně 1,20 m, jinak může dojít k nasednutí. Také takzvané stojící oblasti, kde je třeba ujet někdy 100 metrů nebo více, aby byla voda dostatečně hluboká, mohou být pro jezdce na e-Foil opravdovou brzdou zábavy.

 

Awake Rävik
Jetboard

 

Úroveň obtížnosti

Možná si myslíte, že naučit se eFoil je obtížnější než jízdu na vodním skútru. V zásadě je to také pravda, protože e-foilboard reaguje velmi citlivě na změny hmotnosti, jakmile se rozjede. Musíte mít proto dobrý smysl pro rovnováhu.Srovnání však závisí také na daném modelu. Na velkém jetboardu, jako je Lampuga Air s objemem 210 litrů, se jezdí velmi snadno. Je lehčí než jakýkoli e-Foil. Naopak na malém jetboardu, jako je Awake Rävik S s objemem pouhých 61 litrů, se jezdí obtížněji než na velkém elektrofoilovém prkně.

Zejména pro těžší jezdce. Pokud navíc jezdíte na elektrickém hydrofilu na hladině (tj. nestartujete), podvodní křídlo vám poskytuje dodatečnou stabilitu. V konečném důsledku je však eFoil navržen tak, aby plaval. Celkově je eFoil trochu obtížnější, ale zvládne ho každý, kdo má hodinové zkušenosti s vodními sporty! S Lampugou se na ni prostě postavíte a jedete:-). Omezení rychlosti na jezerech,které je obvykle 25 km/h, by opět bylo argumentem ve prospěch elektrofóliovníku.

Zde je výše zmíněná cestovní rychlost v mezích. U jetboardů s rychlostí 40 až 60 km/h už tolik ne. Na mnoha malých a sportovních jetboardech se při rychlosti 25 km/h nedá pořádně jezdit, protože se nedosáhne klouzavé rychlosti, a proto není dostatečný vztlak.

Jetboard nebo eFoil - závěr

Z hlediska ceny téměř neexistují argumenty, proč byste se měli rozhodnout pro jetboard nebo eFoil. Oba jsou si z hlediska kvality a výkonu dost podobné. Plocha je důležitým faktorem, ale nakonec je to otázka vkusu. Mám to štěstí, že mohu používat několik jetboardů a eFoilů. To je samozřejmě ideální situace 😉

Ale kdybych si měl vybrat jedno prkno, byl by to eFoil. Je to dáno mou oblastí s omezením rychlosti a tím, že baterie prostě vydrží třikrát déle. Těším se na vaše názory a ohlasy na téma jetboards nebo eFoil v našem fóru o elektrických surfových prknech . Samozřejmě tam můžete klást i další otázky.

 

e-surfer-efoil
eFoil - Elektrické surfové prkno

 

eFoil - Co to je?

Elektrické surfovací prkno na vodních křídlech, zkráceně eFoil, se vznáší nad vodou. Létající surfovací prkno? Přesně tak. Díky stěžni pod surfem, ke kterému je připevněno podvodní křídlo a motor, surf vzlétne. eFoil se v posledních letech stal velmi populárním.

První eFoil byl vyvinut v létě 2008 jako projekt Evolo studenty na švédském KTH pod vedením našeho (nyní již) přítele profesora Jakoba Kuttenkeulera. Jakob nás naposledy navštívil v Berlíně v roce 2022.

Proč jsou eFoil tak oblíbené? No, především vypadá velkolepě, když se někdo vznáší asi 70 cm nad vodou. Prakticky bez hluku a bez vytváření vln. eFoil je dokonce tišší než elektrické jetboardy, protože motor má menší výkon a je umístěn pod vodou.

Druhým hlavním důvodem, proč se eFoil ujal vedení v segmentu motorových surfů, je jejich rozsah. Prémiové eFoil od Aerofoils (Audi) a Fliteboard dosahují až 2 hodin provozu při době nabíjení 1,5 až 2 hodiny. Jetboardy mají mnohem méně, jak se dočtete níže.

Cena prémiových eFoilů se pohybuje od 12 do 16 tisíc EUR. Kč, které najdete v našem nejprodávanějším obchodě eFoil Shop .

Nejlepší eFoil?

Neuplyne téměř čtvrt roku, aby se na internetu neobjevil nový eFoil. Mnohá z těchto oznámení se ani nedostanou na trh. Potenciál trhu je u takových nápadů na eFoil jednoduše ozvučen. To vytváří zmatek.

Od funkčního prototypu k plně vyvinutému sériovému výrobku uplynou obvykle dva roky. Proto bych byl u nováčků opatrný, i když obvykle inzerují atraktivní ceny.

Vzhledem k tomu, že počet nových oznámení roste, ale počet výrobků, které se skutečně dostanou na trh, procentuálně klesá, nezahrnujeme již do srovnávací tabulky eFoil každý nový výrobek. Místo toho se zaměřujeme na eFoily, které jsou již k dispozici ke koupi nebo o kterých jsme si jisti, že budou brzy k dispozici.

Ale i u těchto modelů se počet výrobců a zejména počet konfigurací zvýšil natolik, že jsme zde kromě srovnávacích tabulek zřídili i průvodce nákupem eFoilů.

Nejprve však v následujícím videu vysvětlíme, co je to eFoil, jak funguje a kolik stojí:

 

Nejlepší eFoil?

 

Poradenství pro nákup fólií eFoil

V ideálním případě byste měli navštívit naši centrálu elektrických surfů v Berlíně nebo některou z našich poboček a prkna si vyzkoušet. Nabízíme také školení eFoil. Pokud to není možné, rádi vám poradíme po telefonu. Tento online průvodce nákupem je však také dobrým začátkem pro prvotní srovnání eFoilů.

Našim zákazníkům klademe následující otázky, které jim pomohou najít tu správnou eFoil:

Kdo bude na prkně jezdit?

A) Jedna osoba nebo malá skupina lidí s podobnou hmotností a úrovní dovedností
B ) Skupina lidí s různou hmotností a úrovní dovedností.

Pokud je odpověď A), pokusíme se pro tuto osobu najít nejsportovnější nastavení . Protože takové prkno může být příliš náročné na učení, necháme zákazníka v rámci našeho tréninku nejprve jezdit na větším prkně, dokud ho nezvládne. U lidí, kteří jsou vhodní pro sportovnější prkna, se tak obvykle stane rychle. Často je to méně než 30 minut. Poté prkna vyměníme a uvidíme, jak daleko se skutečně dostanou. Proč to děláme tímto způsobem? Je to docela jednoduché. Prkno si nekupujete na první tři hodiny, chcete si ho užívat dlouho.

 

Fliteboard Series 5
Nejlepší eFoil? Elektrické surfové prkno

 

U odpovědi B ) se řídíme podle nejtěžšího jezdce ve skupině. Musí mu vyhovovat, aby mohl jezdit. To znamená, že všichni ostatní ve skupině mohou také jezdit. To nutně neznamená, že větší prkno je pro lehčí jezdce nudné.

Pro jízdu na eFoilu platí následující: Při začátcích záleží z80 procent na prkně . Musí mít dostatečný objem, aby i nejtěžší jezdec ve skupině mohl klouzat. To zajišťuje dostatečnou stabilitu pro pokleknutí a následné vstávání. Při létáníjenaopak z 80 % důležité křídlo. Koneckonců surfujete na křídle, a ne na prkně. Prkno je ve vzduchu. Je pravda, že větší a delší prkno nabízí o něco větší setrvačnost, a proto nezatáčí tak sportovně jako kratší prkno, ale křídlo tvoří 80 %.

Co to znamená? Znamená to, že s kratším prknem musíte na začátku vynaložit více úsilí, než se vám vrátí v radosti z jízdy na konci! Záleží tedy na váze a schopnostech nejtěžšího jezdce, které prkno byste si měli vybrat.

Jak těžký je jezdec?

Jak již bylo řečeno, mluvíme o nejtěžším jezdci ve skupině. Elektrické surfové prkno by mělo mít objem maximálně o 10 litrů menší, než je hmotnost jezdce v kilogramech. Nezapomeňte na hmotnost neoprénu, vesty a helmy. Zde je několik příkladů:

  • 120 kg >= 110 litrů
  • 110 kg >= 100 litrů
  • 100 kg >= 90 litrů
  • 90 kg >= 80 litrů
  • 80 kg >= 70 litrů
  • 70 kg >= 60 litrů

Samozřejmě záleží také na talentu jezdce. Sportovně založení jezdci mohou jezdit na menších prknech. Otázkou však je, kolik práce chcete na startu vynaložit. Obvykle si beru o jednu velikost větší, než na které dokážu jezdit. Protože jsem příliš líný ;-)

Nejprodávanější prkna mají objem kolem 100 litrů. Jsou to univerzální prkna pro velkou cílovou skupinu.

Prkno by však nemělo být příliš velké. Jak můžete vidět v níže uvedených srovnávacích tabulkách eFoil, zejména levní dodavatelé mají často velmi velká prkna nad 100 litrů. To má svůj důvod. Motor eFoil je nejvíce namáhán při startu. Menší desky leží hlouběji ve vodě, a proto potřebují k zahájení klouzání větší výkon. Velmi velká prkna, která vyžadují méně energie, mohou ušetřit náklady.

Levné nemusí být nutně špatné , ale čas ukázal, že kupující velkých levných prken chtějí příštísezónu„opravdový eFoi l“, protožepříliš velkáprknase rychle stanou nudnými. Levnější by pak bylo vzít „opravdové“ prkno ;-).

 

Das Audi eFoil Performance passt leicht ins Auto
Systém eFoil se hodí do každého vozu

 

Vrtulový nebo proudový pohon?

První eFoil s tryskovým pohonem byl k dispozici až v roce 2022 s e-Foil Audi. Mezitím jsem jezdil i s jinými modely s tryskovým pohonem. Patřily mezi ně Awake Vinga, Jetfoiler, Takuma a další.

Ne všechny tyto jetfoily mají stejný pohon, ale všechny se od eFoilu s vrtulí liší podobným způsobem. V první řadě je to samozřejmě otázka bezpečnosti. Právě v této oblasti mají jetfoily ve srovnání s eFoily vysoké skóre. Nehody s vrtulí jsou velmi vzácné a téměř vždy se týkají neopatrnosti - často na zemi - nebo zvýšeného rizika zranění v důsledku špatného výcviku. Přesto nikdo nechce přijít do kontaktu s vrtulí.

U proudového pohonu s plně zakrytým oběžným kolem toto riziko ani nehrozí.

Kromě bezpečnosti je odlišné i chování řidiče. Zda je to výhoda, nebo nevýhoda , je otázkou vkusu, a proto si zde můžete vyzkoušet jízdu v obou variantách. Podstatné je následující: vrtule vytváří větší tlak než proudový pohon. Co to však znamená?

Díky většímu tlaku vrtule zůstává rychlost při surfování na vodní hladině i po vzletu konstantní. Nemusíte tedy nic přenastavovat. S tryskovým pohonem prkno po vzletu zrychluje, protože během letu je potřebapodstatně menší výkon. Jestli se vám to líbí, nebo ne, je otázkou vkusu. Někomu se líbí kopanec při zrychlení, jiný dává přednost konstantní rychlosti. Mně se líbí ten kopanec ;-)

Větší tlak vrtule má však ještě jeden vliv: na citlivost spouště dálkového ovládání. Vrtule vytváří nejen větší tlak, ale také větší odpor vody při zpomalování. Zatímco tryskový ovladač zrychluje a zpomaluje plynuleji, u vrtule musíte mít dobrý cit pro spoušť. Obojí má své výhody i nevýhody. Kromě typické „otázky vkusu“ je vrtule vhodnější pro radikální manévry, protože tlak je vyvíjen rychleji.

Na druhou stranu se s tryskou lépe jezdí a k surfování na vlnách za lodí nebo na moři nepotřebujete speciální příslušenství, jako jsou skládací vrtule nebo vrtule TruGlide. Více se o tom dočtete v našem článku„Jetfoil ve vlnách“.

Jak vidíte, srovnání s eFoilem je do značné míry otázkou vkusu ;-) Tak se přidejte a vyzkoušejte si to. Pokud to nebude možné, najdeme ten správný po telefonu.

 

eFoil s tryskovým pohonem

 

Srovnání eFoil - velká nebo malá baterie?

Zatímco malé baterie se obvykle nabízejí pouze u jetboardů, aby se dosáhlo příznivější ceny, u eFoilu dávají dokonalý smysl: konkrétně kvůli úspoře hmotnosti. Ovšem pouze pro velmi dobré jezdce s velmi malým prknem. Zejména pokud chtějí jezdit na vlnách.

Pro průměrného jezdce platí totéž, co pro jetboard: větší baterie v každém případě. Žádné pravidlo bez výjimky: 22 kg vážící baterii pro jetboard lze použít i pro Awake Vinga. Uprémiových výrobců váží baterieeFoil běžné velikosti 13 kg. Pro Vingu tedy prosím používejte menší baterii.

 

eFoil-rental-by-E-SURFER
Poradenství pro nákup fólie eFoil

 

Online-Kurs eFoil

Jak se naučíte jezdit na eFoilu? Nejlépe ve škole E-Surfer eFoil. Pokud to není možné, pomůže vám tento online kurz eFoil.

Tým E-Surfer vyučuje kurzy eFoil od roku 2018 a pomohl již stovkám studentů eFoil udělatsvé první kroky a lety. Náš tým školí na fóliích Aerofoils (Audi), Fliteboard a Lift Foils. Během výcviku vás doprovázíme rádiem pomocí systémů bbTalkin. Pro zajištění bezpečnosti je k dispozici doprovodný člun.

Video z výcviku eFoil

V následujícím videu z našeho YouTube kanálu E-Surfer se dozvíte vše o: Jak se naučit jezdit na eFoilu ?

Kapitola ve videu: Jak se dostat na eFeil?

00:00 - E-Surfer Shop & School
00:31 - Bezpečnost
01:10 - Jízda vleže
04:05 - Jízda na eFoilu vkleče
06:21 - Jízda ve stoje
08:37 - Start ve stoje
09:31 - Správná poloha nohou
10:39 - Správný pád

 

Video: Škola eFoil

 

Řízení vleže

Začněme vleže. Na eFoilboard se nejlépe nasedá zezadu nebo z boku. Poté sklouzněte dostatečně daleko dopředu, aniž by špička byla pod vodou. V tomto místě se nachází anténa pro dálkové ovládání Bluetooth. A ta přes vodu nefunguje. Prkno se také stává velmi nestabilním, pokud jste příliš vpředu.

Začínáme na nízký převodový stupeň, abyste mohli ihned jet na plný plyn a příliš nezrychlovali. Když zrychlujete, všimnete si, že eFoil chce při akceleraci vždy vyjet špičkou nahoru. To můžete kompenzovat tím, že se při zrychlování přitáhnete dopředu. Čím rychleji jedete, tím více se musíte přitáhnout dopředu. Deska by měla být vždy rovnoběžná s vodní hladinou. Ne špičkou směřující vzhůru, jinak vás křídlo pod vodou zpomalí.

 

eFoil Kurs online
Online-Kurs eFoil

 

Při brzdění pak musíte couvat. V opačném případě dojde ke „stočení nosu“ a vy skončíte ve vodě 😉 Nyní si nacvičte zatáčení a brzdění vleže na vodě. Chcete-li řídit, jednoduše přeneste váhuna stranu, na které chcete surfovat.

Nyní řadíme rychlostní stupeň za stupněm, abychom našli správnou rychlost. Cílem je být dostatečně rychlý pro další kroky, ale ne příliš rychlý, abyste mohli bez zaváhání plně stisknout spoušť. Nohu z plynu nechceme sundávat jinak než v případě nouze nebo pro ukončení jízdy.

Po několika kolech si pak klekneme na kolena.

eFoil v kleče

Po ležení přichází na řadu klečení. K tomu si přitáhněte kolena dopředu tak, abyste klečeli jako pes na přední polovině desky. A samozřejmě nesundávejte nohu z plynu, ale udržujtekonstantní rychlost. Opět platí, že prkno by mělo býtrovnoběžné s vodní hladinou. Takže: zatěžujte se dostatečně dopředu.

 

eFoil lernen
Naučte se eFoil

 

Myslím, že se vám to bude velmi líbit. Nebudeme se tím ale příliš zabývat, protože příště se chceme postavit. Na vodní hladině.

Postavit se nahoru

Jedete vpravo vpředu (Goofy), nebo vlevo vpředu (Regular)? Možná už to znáte z jiných sportů, jako je wakeboarding, snowboarding nebo skateboarding. Pokud ne, existuje malý test, který je ukázán ve videu.

Abychom se postavili, musíme jet po vodní hladině. Opět udržujte váhu vpředu a udržujte konstantní rychlost klouzání. Pokud jste „přímo vpředu“, umístěte pravou nohu před pravé koleno a přeneste 70 % váhy na přední nohu.Musím zabránit nekontrolovatelnému vzletu eFoilu. Měl by se vznést pouze tehdy, když to chcete. To však přijde na řadu později.

 

eFoil Schule - Aufstehen
Škola eFoil - Vstávejte

 

Nyní surfujte s váhou dopředu a na hladině. Postavte se co nejširší, a to jak zprava doleva, tak zepředu dozadu. Čím šířeji stojíte, tím je to zpočátku snazší. Přední nohu před popruh na ruce vpravo daleko ven a zadní nohu za druhý popruh daleko ven. Video ukazuje přesnou polohu chodidel.

Pokud se při stoji stále nekontrolovaně zvedáte, je to známka toho, že jste na desce příliš vzadu. Nejlepší je začít klouzat vleže ( správná rychlost - prkno bude šplouchat). Nyní sklouzněte co nejvíce dopředu. To má tu výhodu, že si automaticky kleknete dále dopředu apak se také postavíte dále dopředu.

Poté uděláme ještě několik koleček na hladině, abychom se s prknem zahřáli, a teprve pak zkusíme odstartovat ve stoje.

Rozjezd ve stoje

Jakmile umíte bezpečně surfovat na hladině, vyzkoušíme si první lety ve stoje. Stejně jako při klečení se váha pomalu přenáší dozadu. Žádné hektické pohyby. Čím šířeji stojíte, tím delší je vzdálenost, a proto eFoil reaguje méně citlivě. Díky tomu je to zpočátku snazší. Později se můžete postavit blíže k sobě.

 

eFoil Kurs - Abheben
Škola eFoil - Létání

 

Stejně jako u kleku začínáme s krátkými a nepříliš vysokými lety. Pomalu se opět dotkneme země, dáme prknu čas, aby opět zrychlilo (váha dopředu), a pak se opět vrátíme nahoru. Lety jsou pak stále delší a delší a stále vyšší a vyšší.

V určitém okamžiku dosáhneme konce stožáru a vrtule nasaje vzduch. Uslyšíte to 😉 Ale nepanikařte ! Nepouštějte plyn, ale udržujte váhu dopředu a eFoil se opět sníží.

Padejte správně

Pokud se začnete cítit vratce, nezůstávejte na prkně až do hořkého konce. Místo toho včas spadněte dozadu nebo do strany. Pokud zůstanete na prkně příliš dlouho, prkno se potopí a hrozí, že spadnete do křídla. To nechceme. Proto padejte včas.

Pokud se při letu rozkmitá, můžete se ještě pokusit přistát (s váhou vpřed) a stabilizovat se na hladině. Ve vzduchu je nejlepší upustit rovnou. Nemusíte se odstrkovat, jen se nechte padat směrem, kam vás to stejně táhne. Ideálně do strany nebo dozadu. Při pádu sundejte prst z plynového pedálu. Jinak budete muset plavat dál, abyste prkno zase zvedli 😉.

Jak se naučíte jezdit na eFoilu? Teď už to víte. Takže teď je řada na tobě 😉.

 

 

Koloběžka eFoil

K čemu jsou tyto koloběžky eFoil a pro koho jsou určeny? Řekl bych, že koloběžky jsou nejlehčí formou eFoil. Zatímco normální eFoil byste nemohli rozdávat jen tak v půjčovně nebo například na luxusní jachtě, protože by to bylo bez školení příliš nebezpečné, u koloběžek eFoil je to jinak.

Za prvé, tyto skútry eFoil mají velmi velký objem, oba kolem 230 litrů. Díky tomuto velkému objemu je možné s prknem stát na místě, aniž by bylo nutné vstoupit do vody.

 

eFoil Scooter
eFoil Scooter Flitescooter & HyperFly

 

Dále mají zkrácený stěžeň o 60 cm, což znamená, že pokud se špička vepředu spustí, nepřepadnete přes řídítka.

Pak máte samozřejmě k dispozici řídítka, kterých se můžete držet. Zatímco koloběžka eFoil má pouze dva kontakty s deskou (obě nohy), koloběžka eFoil má čtyři kontakty s deskou (ruce a nohy). To vám dává velmi bezpečný pocit.

Všechny mají samozřejmě tryskový pohon, který je mnohem bezpečnější než vrtule. A v neposlední řadě: téměř nehrozí, že byste se dostali do kontaktu s křídlem, protože jakmile spadnete a držíte se řídítek, křídlo se automaticky otočí na druhou stranu 😉.

Flitescooter nebo Audi HyperFly?

Nyní se podívejme na rozdíly mezi Flitecooter a Hyperfly. Na první pohled vypadají velmi podobně, oba mají zhruba stejný objem, oba mají odnímatelná řídítka, oba mají 60 cm stožár a oba mají tryskový pohon.

Jsou si také velmi podobné cenou. U obou řešení byste se však měli ujistit, že máte velkou baterii, a vybrat si rychlonabíječku.

Takže: jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Řídítka

Rozdíly jsou i v řídítkách. Zatímco Fliteboard používá standardní dálkové ovládání, které se zacvakne na místo, Aerofoils používá integrované dálkové ovládání s barevným displejem. Řešení Flite má tu výhodu, že stejný dálkový ovladač lze použít i pro eFoil bez řídítek.

Toto řešení má však také nevýhody. U koloběžky Flite musíte pro změnu převodu sáhnout do středu řídítek. To může být pro začátečníky náročné, protože na krátkou dobu ztratíte rovnováhu.

Na druhou stranu na koloběžce Flites zrychlujete palcem . Neexistoval jiný způsob, jak to provést mechanicky pomocí dálkového ovládání, které se pouze zacvakne.

Naproti tomu společnost Aerofoils dokázala řídítka zapojit interně pomocí interního dálkového ovládání s barevným displejem. Tam mám vlevo spínač pro řazení a vpravo akceleruju ukazováčkem a/neboprostředníčkem. A to dává mnohem lepší pocit.

V neposlední řadě mi samotná řídítka a jejich spojení s deskou připadají robustnější a kvalitnější díky Aerofoils. Proto tento bod získává Audi Aerofoils.

Stožár - systém proti proražení

Druhým velkým rozdílem je stěžeň. Na jedné straně je u Fliteboardu vyroben z hliníku a u Audiz karbonu. Karbon nejenže vypadá elegantněji, ale především je to kvalitnější materiál. Je robustní a lehký.

Za druhé, zadní křídlo (stabilizátor) od Aerofoils je připevněno přímo k trysce. To zvyšuje tuhost, a tím zajišťuje plynulejší ovládání. Fliteboard má spojení pod tryskou se zadním křídlem. Tzv. ocasní část trupu. Ten je ve skutečnosti nutný pouze pro pohon vrtulí. Zde je vidět, že Fliteboard zaměřuje celý svůj vývoj na vrtulový pohon, zatímco Aerofoils vyvíjí pouze eFoil s tryskovým pohonem.

Ale co je ještě důležitější: Audi má takzvaný systém anti-breach. Jedná se o malý otvor ve stožáru, který dopravuje vzduch do trysky.

A to má za následek, že - pokud vystoupáte příliš vysoko - automaticky zase trochu klesne. Musím říct, že to funguje skvěle. I když vás to nezachrání, pokud vystřelíte příliš rychle, v dlouhé zatáčce máte tendenci stoupat výš a to je kompenzováno systémem proti zlomení.

Tuto funkci však lze v případě potřeby vypnout. Flitescooter bohužel touto užitečnou funkcí nedisponuje . Proto další bod pro Aerofoils.

Koloběžka eFoil - bezpečnost

Mimochodem, obě koloběžky mají bezpečnostní klíč. U koloběžky Fliteboard je tento připojen k dálkovému ovládání prostřednictvím Bluetooth. Bezpečnostní klíč se připevňuje na zápěstí pomocí suchého zipu a jakmile spadnete do vody, motor se vypne. Baterii bezpečnostního klíče Fliteboard je však třeba pravidelně vyměňovat.

U Aerofoils je celá věc magnetická. Magnet je připevněn k řídítkům pomocí smyčky kolem zápěstí. A jakmile spadnete, motor se okamžitě vypne. Výhody: zaprvé nemusíte měnit baterie a zadruhé se motor vypne rychleji, protože nemusíte být nejdříve pod vodou.

Pro kanál E-SURFER na YouTube jsme také natočili video s testem koloběžky eFoil . Zde si můžete prohlédnout rozdíly v detailech:

 

eFoil Scooter Video - Elektrické surfové prkno

 

Poradenství při nákupu jetboardu

Neuplyne téměř ani čtvrt roku, aby se na internetu neobjevilo nové elektrické surfové nebo vodní prkno. Mnohá z těchto oznámení se ani nedostanou na trh. Potenciál trhu se s takovými nápady na e-surfboardy jednoduše zkoumá. To vytváří zmatek.

Od funkčního prototypu k plně vyvinutému sériovému výrobku obvykle uplynou dva roky. Proto bych se měl na pozoru před nováčky v oblasti elektrických surfů, i když obvykle inzerují atraktivní ceny.

Vzhledem k tomu, že počet nových oznámení roste, ale počet výrobků, které se skutečně dostanou na trh, procentuálně klesá, nezahrnujeme již do srovnávací tabulky jetboardů každý nový elektrický surf. Místo toho se zaměřujeme na jetboardy, které jsou již v prodeji nebo o kterých jsme si jisti, že budou brzy k dispozici.

Ale i u těchto modelů se počet výrobců a především počet konfigurací zvýšil natolik, že jsme zde kromě srovnávacích tabulek zřídili i průvodce nákupem elektrických surfů a jetboardů.

 

Nejlepší jetboard?

 

Našim zákazníkům klademe následující otázky, abychom jim pomohli vybrat správný jetboard:

Kdo bude na elektrickém prkně jezdit?

A) Jedna osoba nebo malá skupina s podobnou váhou a úrovní dovedností.

B) Skupina osob s různou hmotností a úrovní dovedností

C) Rodiny s dětmi

Pro odpověď A ) se pokusíme najít nejsportovnější sestavu pro tuto osobu. Protože takové prkno může být příliš náročné na učení, necháme zákazníka v rámci testovací jízdy nejprve jezdit na větším prkně, dokud ho nezvládne. U lidí, kteří jsou vhodní pro sportovnější prkna, se tak obvykle stane rychle. Často je to méně než 10 minut. Pak prkna vyměníme a zjistíme, jak daleko skutečně dokážou dojet. Proč to děláme tímto způsobem? Je to docela jednoduché. Prkno si nekupujete na první tři hodiny, chcete si ho užívat dlouho.

 

Awake Rävik
Elektrické surfovací prkno - Jetboard

 

U odpovědi B ) se řídíme podle nejtěžšího jezdce ve skupině. Elektrický surf mu musí sedět, aby mohl jezdit. Všichni ostatní ve skupině na něm pak mohou jezdit. To nutně neznamená, že větší prkno je pro lehčí jezdce nudné. Ale rozhodně není tak sportovní.

Pokud je elektrické surfové prkno pro nejtěžšího jezdce příliš malé, bude ležet příliš hluboko ve vodě a nebude na něm možné klouzat. Motor by se také mohl přehřívat.

Odpověď C ) Jedna věc předem. Jetboardy a eFoily musí být registrovány a musí obdržet registrační značku. To znamená, že mimo soukromé vody musí být řidiči nejméně 16 let. Na prkno však samozřejmě můžete vzít svého syna nebo dceru.

Existuje jetboard, který je pro toto použití jedinečný a obzvláště vhodný. Lampuga Air. Lampuga má měkký nafukovací potah surfovacího prkna. Podobně jako SUP. Díky tomu je nejen pohodlný pro ty nejmenší, ale také pohlcuje vlny. Má dostatečný objem pro dospělého plus dítě a má spoustu popruhů na ruce, za které se může držet.

A pokud máte soukromé jezero a necháváte tam děti jezdit, měkký kryt na surf zvyšuje bezpečnost dětí i ostatních.

Kde by se mělo na jetboardu jezdit?

Na rozdíl od eFoilů jsou jetboardy v Německu licencovány jako osobní vodní skútry (vodní lyže). Na moři v tom není žádný rozdíl, ale na vnitrozemských vodních cestách v Německu mimo určené „trasy pro vodní skútry“ smíte jezdit pouze v rámci tzv. cestovního výletu. Co to znamená? Nejenže musíte dodržovat rychlostní limity, ale také nesmíte provádět žádné divoké zatáčky.

 

Radinn Carve
Jízda na vodním skútru

 

Jak chcete jezdit?

Sportovně nebo uvolněně? Pokud chcete provádět ostré zatáčky a rychlé manévry, měli byste si vybrat krátký jetboard s nožními popruhy. Na těch se jezdí obtížněji, ale jsou také mnohem obratnější. Ne nutně rychlejší, protože jak bylo vysvětleno výše, malý jetboard sedí ve vodě níže a vyžaduje více energie.

Pokud máte rádi pohodu, měli byste zvolit větší prkno s větším objemem. Objemy najdete v níže uvedené srovnávací tabulce jetboardů.

Srovnání jetboardů - s činkou nebo bez ní?

Některá elektrická surfová prkna mají na špičce prkna připevněné vodítko, kterým se jezdec může přidržovat činky. U některých prken lze toto vodítko odejmout a jiná ho nemají vůbec.

Existují dva důvody, proč je třeba mít k dispozici činku. Za prvé usnadňuje jízdu a za druhé pomáhá při řízení. Proto mají některé radikální desky také tyto vodítka. Mně osobně se líbí svoboda jízdy bez barbell.

Na jaké bezpečnostní prvky byste si měli dát pozor?

Jetboard by měl mít určitě vodítko s bezpečnostním magnetem ( kill switch). Toto vodítko je připevněno k jezdci. Buď na kotníku, nebo na vestě. Mimochodem, přilbu a vestu je třeba nosit vždy.

Vypínač má dvě funkce. Zaprvé, dokud není magnet připevněn, nelze motor náhodně nastartovat. Za druhé, motor se okamžitě vypne, pokud spadnete. Pokud spadnete, magnet se vytáhne ze zařízení a zastaví motor.

 

Jetsurf Electric
Elektrické surfovací prkno od JETSURF

 

Jaký výkon by měl mít jetboard?

Většina jetboardů má výkon těsně pod 11 kW (15 k), takže tyto eSurfboardy byly dříve bez licence. V závislosti na velikosti prkna to stačí pro jezdce o hmotnosti do 100 kg. Pokud chcete větší výkon, budete potřebovat průkaz způsobilosti pro rekreační plavidla.

Elektrický surf s výkonemnižším než 8 kW všakbude příliš slabý a umožní klouzání jen velmi lehkým jezdcům do 70 kg.

 

 

Elektrický bodyboard

Elektrický bodyboard s motorem je kratší než běžný elektrický surf (např. jetboard). Na elektrickém bodyboardu nestojíte, ale ležíte nebo jezdíte na kolenou.

Bodyboard s motorem vyžaduje mnohem více energie než jet surfboard, protože je ve vodě níže. Proto první elektrické bodyboardy nebyly dostatečně výkonné, aby byly opravdu zábavné.

V roce 2024 však společnost mo-jet z Hamburku uvedla na trh elektrický bodyboard s výkonem 19 koní. Je to opravdu zábava!

V následujícím videu jsme vám tento bodyboard, který lze používat také jako jetboard nebo potápěčský skútr, podrobně vysvětlili:

 

Elektrický bodyboard s motorem

 

Tento bodyboard jsme na začátku roku 2025 intenzivně testovali ve Španělsku. Při tom vzniklo následující video:

 

 

Elektrický vodní skútr

Musí elektrický vodní skútr vážit 300 kg a musí být přepravován s přívěsem? Ne - existuje nový přístup.

Po třech letech marného čekání na dostupnost elektrického vodního skútru od značek, jako jsou Sea-Doo, Narke, Taiga Motors a mnoho dalších, nastal čas na přehodnocení.

Kdo říká, že elektrický vodní skútr musí vážit 300 kg a být tak objemný, že ho lze přepravovat pouze na přívěsu? Co kdyby se dal převážet v autě se sklopeným zadním sedadlem? Nebo kdyby ho mohl z vody na jachtě snadno vytáhnout jeden člověk bez jakéhokoli nářadí. Také by se dal snadno uskladnit. Bylo by to něco?

U elektrického vodního skútru nabízí Jetsurf také variantu , která je poháněna lithium-iontovými bateriemi. Na vodě si tak můžete užívat téměř bezhlučnou zábavu. Řídítka tohoto modelu jsou navíc odnímatelná.

 

Elektrický vodní skútr video

 

Nákup elektrického surfu

Pokud si chcete koupit elektrické surfové prkno, měli byste si najít prodejce, který má s eFoily a jetboardy bohaté zkušenosti. Bohužel existuje mnoho prodejců, kteří sami na eFoilech nebo jetboardech nejezdí. To ztěžuje poradenství v oblasti elektrických surfů a může to být problém, zejména pokud jde o podporu.

Společnost E-SURFER je odborníkem na elektrické surfové prkno od roku 2017 a dodává elektrické surfové prkno po celé Evropě. Díky našim dlouholetým zkušenostem s elektrickými surfovými prkny dokážeme najít to správné elektrické surfové prkno pro každého zákazníka. Případné technické problémy rozpoznáme i na dálku. Například prostřednictvím videa ve službě WhatsApp.

Náhradní díly pro elektrická surfová prkna typu plug & play zasíláme expresně kamkoli v Evropě. A na rozdíl od výrobců pracujeme i o víkendu ;-)

 

Products you might be interested in
newsletter
Do you want to 
stay up to date?
Your registration could not be saved. Please try again.
Your registration was successful.
FOR MORE INSPIRATION
©2023 E-Surfer. all rights reserved